top of page

- PIESZYCE -

WIELKA SOWA

Ze względu na remont obiektu wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest zamknięta dla ruchu turystycznego.

​Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne panujące na szczycie i zaawansowanie prac należy się spodziewać, że obiekt zostanie zamknięty do maja 2023 roku

​

​

ZWIEDZANIE

Ze względu na remont obiektu wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest zamknięta dla ruchu turystycznego.

 

Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne panujące na szczycie i zaawansowanie prac należy się spodziewać, że obiekt zostanie zamknięty do maja 2023 roku

​

​

Na czas remontu zachÄ™camy turystów do „zerkania” przez kamery zamontowane na Wielkiej Sowie TUTAJ, ale także do sowiogórskich wÄ™drówek  – nie tylko w kierunku Wielkiej Sowy, która jako szczyt pozostaje oczywiÅ›cie „otwarta”. JeÅ›li szukacie ciekawych inspiracji do sowiogórskich spacerów, TUTAJ proponujemy kilka z nich.

About
Historia

HISTORIA

FILM

     Historia wieży widokowej na Wielkiej Sowie ma swój poczÄ…tek w 1886 roku. Wtedy to na wysokiej, 2-metrowej kamiennej podstawie wybudowano drewnianÄ… wieżę widokowÄ…. W takiej postaci wieża z przyczyn technicznych przetrwaÅ‚a tylko do 1904 roku. Postanowiono przebudować obiekt. PodjÄ™to decyzjÄ™ o postawieniu żelbetonowej wieży o wysokoÅ›ci 25 metrów. Inicjatorem remontu byÅ‚a Federacja Towarzystw Górskich, w której znaczny udziaÅ‚ miaÅ‚ oddziaÅ‚ pieszycki. KamieÅ„ wÄ™gielny uroczyÅ›cie poÅ‚ożono w 1905 roku, a oficjalnego otwarcia, poÅ‚Ä…czonego z festynem, dokonano 24 maja 1906 roku. Koszt budowy nowej wieży widokowej wyniósÅ‚ ok. 17 500 marek. Wieża imienia Bismarcka, przyciÄ…gaÅ‚a rzesze turystów. W latach do I Wojny Åšwiatowej sprzedawano ok. 8 500 biletów wstÄ™pu rocznie. Rekordowym pod tym wzglÄ™dem rokiem byÅ‚ pierwszy po oficjalnym otwarciu rok – wówczas wieżę odwiedziÅ‚o ok. 21 000 turystów (ok. 55 osób dziennie).

     WstÄ™p na wieżę od zawsze byÅ‚ pÅ‚atny, wydaje siÄ™ wiÄ™c, że przy tak licznych odwiedzinach Wielka Sowa powinna na siebie zarabiać. Jednak sytuacja polityczna, wojny Å›wiatowe i brak opieki nad obiektem powoli doprowadzaÅ‚y wieżę do stanu, który mogliÅ›my obserwować jeszcze do 2005 r. Do tego czasu kilka razy w historii pojawiÅ‚y siÄ™ szanse i nadzieje na remont, jednak koÅ„czyÅ‚o siÄ™ to tylko na krótkookresowych pracach zabezpieczajÄ…cych obiekt przed caÅ‚kowitym zniszczeniem. Tak byÅ‚o do 2006 roku, kiedy zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ remont wieży prowadzony przez miasto Pieszyce. 24 maja 2006 roku można byÅ‚o Å›wiÄ™tować 100-lecie godnie odnowionej jubilatki. W Górach Sowich do 1939 roku powstaÅ‚o 7 tego typu obiektów. Dla Pieszyc najważniejsza jest wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Gmina Pieszyce rozpoczęła starania w pozyskaniu Å›rodków na remont Wielkiej Sowy. Zamiarem Gminy jest, aby remont zostaÅ‚ wykonany do koÅ„ca 2005 roku i aby w dniu 24 maja 2006 roku można byÅ‚o Å›wiÄ™tować 100 lecie Wieży.

UrzÄ…d Miejski w Pieszycach zwróciÅ‚ siÄ™ z proÅ›bÄ… do oÅ›ciennych gmin z proÅ›bÄ… o wsparcie finansowe w remoncie w koÅ„cu symbolu nie tylko Pieszyc ale również Powiatu Dzierżoniowskiego jak i caÅ‚ego masywu Sudetów Åšrodkowych.

BudowÄ™ Wieży Bismarcka na Wielkiej Sowie (1015m.n.p.m) zainicjowaÅ‚o w roku 1904 Zrzeszenie Towarzystw Gór Sowich na terenie należącym do hrabiego Seidlitza – Sandreckiego, odlegÅ‚ym 13 km od Dzierżoniowa. Wieżę zaprojektowaÅ‚ architekt Hennning. BudowÄ™ sfinansowano ze zbiórek pieniężnych.. Do 1907 r. zdoÅ‚ano uzbierać 18.218 marek. PrzedsiÄ™wziÄ™cie powierzono firmie Bastänier & George z Lipska. KamieÅ„ wÄ™gielny poÅ‚ożono 01.07.1905. Wysokość wieży wynosi 25m, Å›rednica na dole 8m a na górze 4m. Na parterze wieży urzÄ…dzono izbÄ™ pamiÄ™ci, w której postawiono 90 cm popiersie Bismarcka, wykonane przez Harro Magnussena w galwanoplastycznym zakÅ‚adzie tworzyw sztucznych w Geislingen / Würtenberg. W pomieszczeniu tym znajdowaÅ‚y siÄ™ również 3 kolorowe okna z witrażami przedstawiajÄ…cymi motyw z życia Bismarcka. KrÄ™tymi schodami zewnÄ™trznymi okalajÄ…cymi cokóÅ‚ można byÅ‚o dostać siÄ™ do schodów wewnÄ…trz wieży, które prowadziÅ‚y na kondygnacjÄ™ widokowÄ… z 14 otworami okiennymi. NastÄ™pne 21 stopni schodów prowadziÅ‚o na górnÄ… platformÄ™ widokowÄ… budowli. "OgieÅ„ wieży" pochodziÅ‚ z zainstalowanego tutaj reflektora acetylenowego.

     Dnia 24.05.1906 w promieniach sÅ‚onecznych odbyÅ‚o siÄ™ uroczyste otwarcie wieży. Plac wokóÅ‚ wieży, który wypeÅ‚niÅ‚y tysiÄ…ce goÅ›ci, przyozdobiono girlandami i chorÄ…gwiami. Po wygÅ‚oszeniu okolicznoÅ›ciowych przemówieÅ„ i muzycznym recitalu, odbyÅ‚o siÄ™ przekazanie wieży przez pana Georga (firma Bastänier & George). MowÄ™ dziÄ™kczynnÄ… wygÅ‚osiÅ‚ Richard Thamm, dziÄ™kujÄ…c wszystkim darczyÅ„com. Po 1945 roku wieżę oficjalnie przemianowano na wieżę gen. WÅ‚adysÅ‚awa Sikorskiego, nastÄ™pnie (w 1980r.) na wieżę dr MieczysÅ‚awa OrÅ‚owicza (aktywnego dziaÅ‚acza PTTK). Jednak obie nazwy nie przyjęły siÄ™. WiÄ™cej na temat wież Bismarcka można dowiedzieć siÄ™ na stronach www.bismarcktuerme.de DziÅ› obiekt postrzegany jest jako symbol Gór Sowich, ale także jako wzór dobrze zagospodarowanych Å›rodków Unii Europejskiej.

LIVE z Wielkiej Sowy

Kliknij na wybrany obraz
Wielka Sowa_kamera 1_.jpg
Wielka Sowa_kamera 6_.jpg
Wielka Sowa_kamera 4_.jpg
Live

GALERIA

NAPISZ

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Contact
Gallery
1.jpg
SZYBKI KONTAKT

Tel.: 74 836 72 47

Email:  promocja@pieszyce.pl

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey YouTube Icon
ADRES

UrzÄ…d Miasta i Gminy

ul. T. Kościuszki 2
58-250 Pieszyce

GODZINY PRACY
bottom of page