top of page

- PIESZYCE -

WIELKA SOWA

Ze względu na remont obiektu wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest zamknięta dla ruchu turystycznego.

Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne panujące na szczycie i zaawansowanie prac należy się spodziewać, że obiekt zostanie zamknięty do maja 2023 roku

ZWIEDZANIE

Ze względu na remont obiektu wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest zamknięta dla ruchu turystycznego.

 

Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne panujące na szczycie i zaawansowanie prac należy się spodziewać, że obiekt zostanie zamknięty do maja 2023 roku

Na czas remontu zachęcamy turystów do „zerkania” przez kamery zamontowane na Wielkiej Sowie TUTAJ, ale także do sowiogórskich wędrówek  – nie tylko w kierunku Wielkiej Sowy, która jako szczyt pozostaje oczywiście „otwarta”. Jeśli szukacie ciekawych inspiracji do sowiogórskich spacerów, TUTAJ proponujemy kilka z nich.

About
Historia

HISTORIA

FILM

     Historia wieży widokowej na Wielkiej Sowie ma swój początek w 1886 roku. Wtedy to na wysokiej, 2-metrowej kamiennej podstawie wybudowano drewnianą wieżę widokową. W takiej postaci wieża z przyczyn technicznych przetrwała tylko do 1904 roku. Postanowiono przebudować obiekt. Podjęto decyzję o postawieniu żelbetonowej wieży o wysokości 25 metrów. Inicjatorem remontu była Federacja Towarzystw Górskich, w której znaczny udział miał oddział pieszycki. Kamień węgielny uroczyście położono w 1905 roku, a oficjalnego otwarcia, połączonego z festynem, dokonano 24 maja 1906 roku. Koszt budowy nowej wieży widokowej wyniósł ok. 17 500 marek. Wieża imienia Bismarcka, przyciągała rzesze turystów. W latach do I Wojny Światowej sprzedawano ok. 8 500 biletów wstępu rocznie. Rekordowym pod tym względem rokiem był pierwszy po oficjalnym otwarciu rok – wówczas wieżę odwiedziło ok. 21 000 turystów (ok. 55 osób dziennie).

     Wstęp na wieżę od zawsze był płatny, wydaje się więc, że przy tak licznych odwiedzinach Wielka Sowa powinna na siebie zarabiać. Jednak sytuacja polityczna, wojny światowe i brak opieki nad obiektem powoli doprowadzały wieżę do stanu, który mogliśmy obserwować jeszcze do 2005 r. Do tego czasu kilka razy w historii pojawiły się szanse i nadzieje na remont, jednak kończyło się to tylko na krótkookresowych pracach zabezpieczających obiekt przed całkowitym zniszczeniem. Tak było do 2006 roku, kiedy zakończył się remont wieży prowadzony przez miasto Pieszyce. 24 maja 2006 roku można było świętować 100-lecie godnie odnowionej jubilatki. W Górach Sowich do 1939 roku powstało 7 tego typu obiektów. Dla Pieszyc najważniejsza jest wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Gmina Pieszyce rozpoczęła starania w pozyskaniu środków na remont Wielkiej Sowy. Zamiarem Gminy jest, aby remont został wykonany do końca 2005 roku i aby w dniu 24 maja 2006 roku można było świętować 100 lecie Wieży.

Urząd Miejski w Pieszycach zwrócił się z prośbą do ościennych gmin z prośbą o wsparcie finansowe w remoncie w końcu symbolu nie tylko Pieszyc ale również Powiatu Dzierżoniowskiego jak i całego masywu Sudetów Środkowych.

Budowę Wieży Bismarcka na Wielkiej Sowie (1015m.n.p.m) zainicjowało w roku 1904 Zrzeszenie Towarzystw Gór Sowich na terenie należącym do hrabiego Seidlitza – Sandreckiego, odległym 13 km od Dzierżoniowa. Wieżę zaprojektował architekt Hennning. Budowę sfinansowano ze zbiórek pieniężnych.. Do 1907 r. zdołano uzbierać 18.218 marek. Przedsięwzięcie powierzono firmie Bastänier & George z Lipska. Kamień węgielny położono 01.07.1905. Wysokość wieży wynosi 25m, średnica na dole 8m a na górze 4m. Na parterze wieży urządzono izbę pamięci, w której postawiono 90 cm popiersie Bismarcka, wykonane przez Harro Magnussena w galwanoplastycznym zakładzie tworzyw sztucznych w Geislingen / Würtenberg. W pomieszczeniu tym znajdowały się również 3 kolorowe okna z witrażami przedstawiającymi motyw z życia Bismarcka. Krętymi schodami zewnętrznymi okalającymi cokół można było dostać się do schodów wewnątrz wieży, które prowadziły na kondygnację widokową z 14 otworami okiennymi. Następne 21 stopni schodów prowadziło na górną platformę widokową budowli. "Ogień wieży" pochodził z zainstalowanego tutaj reflektora acetylenowego.

     Dnia 24.05.1906 w promieniach słonecznych odbyło się uroczyste otwarcie wieży. Plac wokół wieży, który wypełniły tysiące gości, przyozdobiono girlandami i chorągwiami. Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień i muzycznym recitalu, odbyło się przekazanie wieży przez pana Georga (firma Bastänier & George). Mowę dziękczynną wygłosił Richard Thamm, dziękując wszystkim darczyńcom. Po 1945 roku wieżę oficjalnie przemianowano na wieżę gen. Władysława Sikorskiego, następnie (w 1980r.) na wieżę dr Mieczysława Orłowicza (aktywnego działacza PTTK). Jednak obie nazwy nie przyjęły się. Więcej na temat wież Bismarcka można dowiedzieć się na stronach www.bismarcktuerme.de Dziś obiekt postrzegany jest jako symbol Gór Sowich, ale także jako wzór dobrze zagospodarowanych środków Unii Europejskiej.

LIVE z Wielkiej Sowy

Kliknij na wybrany obraz
Wielka Sowa_kamera 1_.jpg
Wielka Sowa_kamera 6_.jpg
Wielka Sowa_kamera 4_.jpg
Live

GALERIA

NAPISZ

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

Contact
Gallery
1.jpg
SZYBKI KONTAKT

Tel.: 74 836 72 47

Email:  promocja@pieszyce.pl

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey YouTube Icon
ADRES

Urząd Miasta i Gminy

ul. T. Kościuszki 2
58-250 Pieszyce

GODZINY PRACY
bottom of page